Home

brazylia

Brazylia

Ogólnie o Brazylii 

Brazylia to kraj leżący w Ameryce Południowej, zajmujący połowę tego kontynentu. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża atlantyckiego oraz Amazonki. Kraj znany z wielu atrakcji turystycznych, tętniących życiem plaż, tropikalnych lasów deszczowych i wyjątkowej kultury winiarskiej, którą warto poznać.

Klimat brazylijski 

Klimat Brazylii obejmuje szeroki zakres warunków pogodowych na dużym obszarze o zróżnicowanej topografii, ale większość kraju leży w sferze tropikalnej. W Brazylii występuje sześć głównych podtypów klimatycznych: pustynny, równikowy, tropikalny, półsuchy, oceaniczny i subtropikalny. Różne warunki klimatyczne tworzą zróżnicowane środowiska, od równikowych lasów deszczowych na północy i półsuchych pustyń na północnym wschodzie, po umiarkowane lasy iglaste na południu i tropikalne sawanny w środkowej Brazylii.

Klimat równikowy charakteryzuje znaczną część północnej Brazylii. W środkowej Brazylii opady są bardziej sezonowe, charakterystyczne dla klimatu sawanny. Region ten jest tak rozległy jak dorzecze Amazonki, ale ma bardzo odmienny klimat, ponieważ leży dalej na południe na większej wysokości. W środku kraju na północnym wschodzie sezonowe opady są jeszcze bardziej ekstremalne. Na południe od Bahia, w pobliżu wybrzeży i bardziej na południe od większości stanu São Paulo rozkład opadów zmienia się przez cały rok. Na południu dominują warunki subtropikalne, z chłodnymi zimami. 

Historia i początki winiarstwa 

Na przestrzeni wieków podjęto kilka mniej udanych prób wprowadzenia europejskich winorośli do Brazylii. Pierwsze winorośle zostały sprowadzone do Brazylii przez Portugalczyków w 1532 roku, którzy zasadzili je w stanie São Paulo. Jezuici przywieźli hiszpańskie winorośle do Rio Grande do Sul w 1626 r., a z kolei XVIII-wieczni osadnicy z Azorów przywieźli sadzonki winorośli z Madery. 1840 plantacji Isabelli (odmiana gatunku vitis labrusca) na południowym wybrzeżu Rio Grande jest uważanych za pierwsze udane plantacje winorośli w Brazylii. Pod koniec lat 70. XIX wieku produkcja wina stała się bardziej ugruntowana i popularna w Serra Gaúcha, gdzie włoscy imigranci zajmowali się głównie uprawą winorośli, zwłaszcza amerykańskiej. Później dodano niektóre odmiany włoskie i tannat. Produkcja wina na masową skalę rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. 

Wina brazylijskie – ogólne informacje 

Brazylia z około 83 000 hektarów (205 000 akrów) winnic plasuje się tuż za swoimi bliskimi sąsiadami, Argentyną i Chile, pod względem powierzchni upraw winorośli. Tylko niewielka część (około 10%) tych arów jest obsadzona winoroślą vitis vinifera, jednak ten areał nie przekłada się na duże ilości wina gatunkowego. Obecnie trwają skoordynowane wysiłki w celu poprawy tego wskaźnika. Chociaż wina brazylijskie nie są jeszcze rozpoznawane w skali międzynarodowej, ich jakość rośnie z roku na rok. Najbardziej znane brazylijskie wina to musujące białe wina. Istnieje kilka win produkowanych metodą szampana wytwarzanych z pinot noir i chardonnay. Wiele z nich jest wykonanych w stylu podobnym do włoskiego spumante.

Pomimo tego, że Brazylia rozciąga się na 39 stopni szerokości geograficznej (od 5°N do 34°S), ten rozległy kraj leży w dużej mierze poza „pasem winnym" (pasmem szerokości geograficznych, na których tradycyjnie uważa się, że skuteczna uprawa winorośli jest możliwa). Pas winiarski na południowej półkuli znajduje się między 30°S a 45°S, pozostawiając bardzo mało miejsca dla Brazylii na rozwój obszaru winnic. Tak więc zdecydowana większość brazylijskiego wina pochodzi z najbardziej wysuniętych na południe regionów Brazylii, Campanha, a zwłaszcza Serra Gaúcha. W tej ostatniej znajduje się brazylijska stolica win musujących, Bento Gonçalves. Daleko na północy stan Bahia jest domem dla płaskiej, suchej doliny Vale do São Francisco. Jest to rozwijający się region winiarski, położony zaledwie 1050 km (650 mil) na południe od równika. Działa na wyższym poziomie niż sugeruje jego szerokość geograficzna 9°S. Brazylijski przemysł winiarski rozwijał się stosunkowo wolno, zwłaszcza w porównaniu z Chile czy Argentyną. Ogromne rozmiary tego kraju i gorący, tropikalny klimat utrudniały ustanowienie krajowego przemysłu winiarskiego o dużej skali i wydajności. Bez niezawodnych szlaków handlowych niezwykle trudno jest przenosić winogrona z winnicy do winnicy, a wino z winnicy do konsumenta. Dopiero gdy drogi zostały wyrzeźbione przez równiny i lasy na początku XX wieku, Serra Gaúcha i Campanha zostały połączone z resztą Brazylii.

Pojawienie się winorośli Isabella w połowie XIX wieku pozwoliło na rozwój brazylijskiego winiarstwa. Po Isabelli pojawiły się inne amerykańskie winorośle hybrydowe, w tym Norton Concord, Catawba i Clinton, a także różne odmiany sprowadzone przez imigrantów z Włoch – między innymi barbera, moscato i trebbiano. Tannat został sprowadzony z Kraju Basków i nadal jest uprawiany, chociaż nie aż z takim sukcesem, jakim cieszy się w Brazylii czy Urugwaju. W latach 70. i 80. Brazylia rozpoczęła produkcję win o prawdziwej jakości eksportowej. Postęp ten był w dużej mierze spowodowany pojawieniem się kilku międzynarodowych firm winiarskich, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju infrastruktury produkcji wina w kraju. Firmy te przywiozły ze sobą nowe technologie winiarskie i techniki zarządzania winnicami, a także francuskie odmiany winogron, które w tamtym czasie szybko zdobywały popularność na całym świecie: chardonnay i semillon dla białych, cabernet sauvignon i merlot dla czerwonych.

W jakim regionie produkuje się najwięcej wina w Brazylii? 

Najważniejszy region produkcji wina w Brazylii nazywa się Bento Conçalves i znajduje się na południe od Rio. Region ten produkuje 85% najlepszego wina w kraju i ma najlepsze pinot noir, chardonnay i merlot, które stały się bardzo pożądane przez miłośników wina, zwłaszcza w USA.

Brazylijskie wina odzwierciedlają kulturę kraju 

Dla brazylijskich producentów wina ważne jest, aby w kieliszku można było posmakować Brazylii. Dlatego brazylijskie wina są na ogół łatwe do picia, lekkie i świeże, owocowe i zawierają mniej alkoholu niż odważne, pełne wina czerwone, do których przywykliśmy w winiarskich regionach Kalifornii. Są niezwykle przystępne i można je serwować na każdą okazję.

Dlaczego warto spróbować wina brazylijskiego? 

Jednym z powodów, dla których warto zwrócić uwagę na brazylijskie wina, jest po prostu spróbowanie czegoś nowego. Przy samej różnorodności trunków z tego regionu nie ma wątpliwości, że znajdziesz brazylijskie wino, które przypadnie Ci do gustu. Kupując ten alkohol, wspierasz rozwijający się przemysł winiarski. Jeśli lubisz wino musujące i nigdy nie próbowałeś brazylijskiego wina, to tylko kolejny powód, aby zastanowić się nad tym zakupem.

Kilka brazylijskich win, które warto spróbować
 

Aurora Millésime Cabernet Sauvignon – pochodzi z cenionej winnicy; cabernet sauvignon z charakterystycznymi rubinowymi i fioletowymi odcieniami, świeżymi jagodami i głębszym kakao o strukturze i kwaskowatości regionu.

Aurora Aurora Pinto Bandeira – jasne wino musujące o świeżych, dojrzałych smakach regionu, wyprodukowany tradycyjną metodą z nutami słodkich moreli, prażonych migdałów, pomarańczy i cytryny.

Boscato Gran Cave Merlot – kolejna uznana winiarnia Boscato jest bardzo przystępna cenowo, została też doceniona w konkursie Vivino Wine Style Awards 2018 za najlepszy brazylijski merlot za rocznik 2008, a wersja 2012 znalazła się wśród pięciu procent najlepszych brazylijskich win. Jest owocowy, z przyjemnymi i łagodnymi nutami truskawek oraz wyczuwalną słodyczą i głębią.

Lidio Carraro Singular Tempranillo – brazylijska winiarnia oferuje intensywne i różnorodne smaki, zwłaszcza suszone owoce, takie jak rodzynki i figi. Likier migdałowy, kawowo-czekoladowy dodają głębi, z jasnym i długim finiszem.

Lidio Carraro Agnus Tannat ​ kolejne brazylijskie wino butikowe oparte na terroir i lokalnym klimacie. To wino o ciemnym, bogatym smaku, z nutami ciemnych jagód, lukrecji, kakao i kawy.
0
Carignan – szlachetny szczep o wyrazistym smaku
Urugwaj