Home

catarratto

Catarratto – szczep winny o sycylijskim rodowodzie

Co to jest catarratto? 

​Catarratto to biały włoski szczep winny, który jest najczęściej uprawiany na Sycylii. Znaczna część winogron przerabiana jest na słodkie wina białe, produkowane w Trapani, czyli tzw. marsalę. Z catarratto otrzymuje się koncentraty winne, ale także wysokiej jakości wina. Mimo tego, że ten szczep jest sadzony głównie na Sycylii, to we Włoszech stanowi około 60% całkowitej powierzchni tego kraju.

W Trapani według licznych informacji catarratto uprawiane jest od stuleci. Jest ono integralną częścią sceny winiarskiej we wschodniej Sycylii. Jednak pierwsza wzmianka
o nazwie catarratto pochodzi z 1969 roku z dzieła Hortus catholicus Cupaniego.

Fenotypy catarratto 

Szczep catarratto występuje w wielu fenotypach charakteryzujących się różną precyzją, czyli ilością białego kwitnienia na jagodach winogronowych. Kiedy ten właśnie kwiat jest w sporym stopniu nieobecny, to szczepy dają bardziej błyszczący wygląd.

  • Catarratto bianco comune – ta konkretna odmiana charakteryzuje się dużą ilością kwitnienia.
  • Catarratto bianco lucido – charakteryzuje się ograniczoną ilością kwitnienia i jest bardziej przejrzysta i błyszcząca.
  • Catarratto bianco extra – charakteryzuje się całkowitym brakiem kwitnienia.

Miejsca, gdzie uprawia się catarratto 

Jak już wyżej wspomniano, catarratto jest jednym z najczęściej uprawianych szczepów głównie na Sycylii. Znany jest on głównie w regionach zachodniej Sycylii – prowincji Trapani, Agrigento i Palermo. Liczne produkcje catarratto występują także w Kalifornii – w 2008 roku obszar plantacji obejmował tam około 80 hektarów.

Rodowód catarratto 

Według wielu badań istnieje ścisły związek genetyczny między garganegą a catarratto i innymi kilkoma odmianami winogron. Można zatem wysunąć wniosek, że garganega jest jednym z rodziców szczepu catarratto, jednak ze względu na to, że rodzice garganegi nie zostali do końca zidentyfikowani, nie można jednoznacznie ustalić dokładnej natury tego związku. 

Charakterystyka szczepu catarratto 

Catarratto jest wysokowydajny i raczej neutralny w smaku, z niską kwasowością – nie jest to punkt odniesienia dla winogron najwyższej jakości. Staranna winifikacja od dedykowanych producentów pokazała, że ​​odmiana jest w stanie wytwarzać ciekawe wina o soczystej konsystencji i wyraźnych smakach cytryny. Catarratto jest bardzo odporne na różne choroby winogron, zwłaszcza na mączniaka rzekomego. Przerwanie pąków zazwyczaj następuje na początku kwietnia, a z kolei cykl dojrzewania trwa do początku lub połowy września. Kiście winogron charakteryzują się stożkowatym wyglądem, od średnich do dużych – z dwiema gałązkami bocznymi. Catarratto jest odmianą o niskich wymaganiach konserwacyjnych i wysokiej wydajności, co jest idealne dla plantatorów winogron, których głównym problemem jest sprzedaż soku do produkcji wina luzem.

Gleby, na których uprawia się szczep catarratto 

Catarratto najlepiej uprawia się na glebach takich jak: wapno-ilaste, czwartorzędowy bio-wapień z wysoką obecnością skamielin morskich. 

Catarratto – mieszanki 

Catarratto jest dozwolone głównie w Etna DOC, a także w winach alcamo. Winogrono to jest również stosowane we wszystkich winach IGT, w których przepisy dotyczące mniej rygorystycznego winiarstwa pozwalają producentom win na więcej. Catarratto jest również mieszane z różnymi innymi odmianami, takimi jak chardonnay, inzolia, a także grillo.

Catarratto – synonimy 

Winorośl catarratto na całym świecie występuje pod różnymi nazwami, a najczęstsze z nich to: cataratto bertolaro, cataratto bianco latino, cataratto bianco nostrale, cataratto, carteddaro, catarrattedd, catarratto bertolare, catarratto bertolaro, catarratto bianco, catarratto bianco latino, catarratto bianco nostrale, catarratto carteddaro, catarratto corteddaro, cattaratto commune.

Aromaty występujące w catarratto 

W winach catarratto można wyczuć charakterystyczne aromaty. Wszystko zależy bezpośrednio od rocznika i butelki. Jednak najczęstsze wyczuwalne aromaty to: cytryna, jabłko, brzoskwinia, a także wysuszone kwiaty. Czuć także aromaty mineralne, orzechy, tropikalne owoce, ananas. W niektórych butelkach da się wyczuć też aromaty takie jak: torf, płatki zbożowe, miód, migdały, owoce kandyzowane, kwiaty i lekka korzenna nuta.

Temperatura serwowania win catarratto 

Prostsze i najbardziej nadające się do picia wina najlepiej czują się w temperaturze około 10 stopni. Ale te bardziej bogate, które spowodowały dłuższą macerację, można również podawać w temperaturze 12–14 stopni, aby zwiększyć intensywność aromatów tego szlachetnego wina.

Charakterystyka win catarratto 

Wina catarratto to zazwyczaj świeże białe wina o średniej strukturze, łagodnej kwasowości i umiarkowanym poziomie alkoholu. Doskonałe zasolenie i odczucie minerału na wykończeniu może czasami przerodzić się w lekko gorzkie zamknięcie. Wytwarza się także wina intensywne, czasem lekko garbnikowe – z powodu przedłużonego kontaktu ze skórą; są wzbogacone nutami orzechów laskowych i orzeszków ziemnych i zdecydowanie wykazują bardziej złożony i interesujący profil aromatyczny. 

Do czego poleca się wina catarratto? 

Catarratto ze względu na swe niesamowite właściwości doskonale może komponować się z wieloma potrawamiJednak catarratto najczęściej zaleca się do różnych owoców morza, ponieważ znacząco podkreśla ich smak. Poleca się je także do zielonych warzyw. Catarratto doskonale komponuje się z ryżem, różnymi sałatkami, kaparami i makaronem. Te wina można również serwować do białego mięsa, risotta truflowego, smażonego kurczaka, kurczaka kung pao, sushi i tatara wołowego. Zależnie od upodobań można go podawać także do innych rodzajów mięs, warzyw czy niektórych owoców. 

0
Negroamaro – wykwintny szczep z obcasu „włoskiego ...
Graciano – hiszpański szczep o międzynarodowej sła...