Home

Langwedocja

Langwedocja-Roussillon – bogata tradycja winiarska na południu Francji

Co nieco o Langwedocji 

Region winiarski położony w południowo-wschodniej części Francji cechuje się niezwykłą popularnością zwłaszcza wśród miłośników wina z nieco ograniczonym budżetem, co nie znaczy od razu o niskiej jakości pochodzących stamtąd trunków. 

Z czego słynie region Langwedocja-Roussillon? 

Ta piękna kraina ma dużo do zaoferowania zarówno jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt winiarski, jak i turystyczny. Znajdujące się tam cudowne i przepiękne wioski potrafią przenieść człowieka w czasie i sprawiają, że każdy choć na moment może zapomnieć o trudach codzienności, zatapiając się w pięknie tego regionu. Jednak nie jest to wszystko, co Langwedocja może zaoferować, gdyż kultura turystyczna tego regionu prezentuje wysoki poziom i pozwala zwiedzić każdy z jego zakamarków. W tej niezwykłej krainie możemy natrafić na piękne zamki, a miejsca campingowe nie są tam wcale niczym niezwykłym. Atrakcje Langwedocja-Roussillon co roku zachęcają dziesiątki turystów do odwiedzenia tego urokliwego regionu.

Nie zapominajmy jednak o tym, co najważniejsze i najbardziej interesujące – o winie. Region Langwedocja-Roussillon słynie przecież ze swych przepysznych, nietuzinkowych win.

Główne rodzaje wina 

W Langwedocji winnice są często nazywane „mozaiką", ponieważ rośnie tam tak wiele różnych odmian winorośli. Większość producentów wytwarza mieszanki zamiast win pojedynczych odmian. Czerwone mieszanki z Langwedocji-Roussillon wydają się być bardziej treściwe i owocowe.

Czerwone wina z tamtejszego regionu, przykładowo syrah, grenache, carignan i mourvedre, cechuje bogaty, pełny smak

Wina białe zaś wytwarzane są głównie z picpoul i grenache blanc, a ich smak cechuje się pikantnością.

Langwedocja oferuje także w mniejszych ilościach wina różowe, musujące czy nawet wina słodkie.

Główne regiony winiarskie

W latach 70. Langwedocja-Roussillon była winna nadprodukcji taniego wina dzbankowego. Stare winnice grenache zostały wyrwane i zastąpione wysokowydajnymi odmianami winogron, takimi jak carignan. Od tego czasu Langwedocja-Roussillon powoli odzyskuje status producenta wysokiej jakości, zmniejszając plony i wracając do dodawania większej ilości grenache.

Saint Chinian

Znajduje się w środku Langwedocji-Roussillon. Wiele łatwo dostępnych win z Saint Chinian wykorzystuje lżejsze odmiany, takie jak carignan, grenache i cinsault.

Faugères

Położony bardzo blisko Saint Chinian. Faugères znajduje się na wzgórzach u wybrzeży z wysokim odsetkiem gleb łupkowych; idealny do aromatycznych czerwonych win, takich jak grenache.

Picpoul de Pinet

Apelacja z białego wina produkowana z regionalnej, pikantnej odmiany wina białego picpoul. Idealne z ostrygami.

Corbières

Owocowe i soczyste czerwone wina wykorzystują carignan, syrah i grenache. 

Limoux i Blanquette de Limoux

Fantastyczne wina musujące o obniżonej wartości, produkowane w tym samym stylu co szampan. 

Trochę historii 

Tradycja winiarska w Langwedocji jest niezwykle silna i sięga do V wieku p.n.e., kiedy to Grecy postawili pierwsze winnice wzdłuż wybrzeża w pobliżu Narbonne. Są to jedne z najstarszych zasadzonych winnic we Francji.

Źródła podają, że region Langwedocji należał do Francji od XIII wieku, Roussillon natomiast został przejęty od Hiszpanii w połowie XVII wieku. Te dwa regiony zostały połączone jako jeden region administracyjny pod koniec lat 80.

Langwedocja jako producent słynęła z wysokiej jakości win już od IV do początków XIX wieku. W XIV wieku w Paryżu wina z regionu Saint Chinian były przepisywane w szpitalach ze względu na ich „właściwości lecznicze".

Koniec wieku XIX przyniósł ze sobą spore zmiany w postaci epoki przemysłowej, wtedy właśnie produkcja przesunęła się w kierunku masowo produkowanego le gros rouge – taniego czerwonego wina, które mogłoby zaspokoić rosnącą siłę roboczą. Zastosowanie wysoce plennych odmian winorośli dało wysokie plony i cienkie wina, które zwykle mieszano z czerwonym winem z Algierii, aby nadać im więcej treści.

Skutki, jakie przyniosła klęska filoksery w XIX wieku, poważnie zagroziły przemysłowi winiarskiemu Langwedocji, wiele z tamtejszych krzewów narażonych było na szkodniki. 

Geografia 

Langwedocja-Roussillon dzieli się na trzy departamenty, które dzielą się na główny obszar winiarski – od Aude do Gard przez Hérault – a następnie rozciąga się na Pyrénées-Orientales, gdzie łączy się z Roussillon. Bliskość regionu do Morza Śródziemnego zapewnia większą spójność w różnych rocznikach niż w innych częściach Francji.

W przeważającej części region ma klimat śródziemnomorski, z gorącymi latami i łagodnymi jesieniami i zimami. Istnieją jednak różne mikroklimaty w całym regionie. Można je podzielić na pięć grup.

  • Góry: na północy regionu klimat jest bardziej kontynentalny, podobnie jak w pobliskim Rodanie.
  • Wybrzeże: wzdłuż wybrzeża występuje silny wpływ śródziemnomorski z obfitym nasłonecznieniem.
  • Południe: klimat w południowej części regionu jest podobny do klimatu w Roussillon, dzięki czemu nadaje się do większej produkcji carignan.
  • Centrum: w sercu regionu panuje klimat klasycznie śródziemnomorski.
  • Zachód: na zachodzie region doświadcza mieszanki wpływów kontynentalnych i atlantyckich, co pomaga stworzyć idealne warunki dla win musujących Langwedocji.


Klimat i silne wiatry, które pomagają zapobiegać szkodnikom i chorobom, zapewniając winnicom naturalną ochronę, przyczyniają się do zdolności regionu do utrzymania wysokiego poziomu produkcji ekologicznej – 36% całego ekologicznego francuskiego wina pochodzi z Langwedocji – co sprawia, że ​​jest to lider w tej kategorii. Ogólnie rzecz biorąc, w regionie odnotowuje się niewielkie opady deszczu, a na niektórych obszarach opady są najniższe we Francji. Ale Langwedocja ma rezerwy wody w większości swoich gleb wapiennych. Typy gleby są różne, z dominującą gliną i wapieniem, chociaż istnieją obszary, w których powszechne są łupki, granit, kamyczki i piaskowiec.

Style win w Langwedocji 

Langwedocja-Roussillon jest regionem tak dużym, że w celu poprawnego funkcjonowania został on podzielony na trzy mniejsze strefy.

  • Langwedocja Wschodnia wschodnia Langwedocja rozciąga się od niejasno zdefiniowanego punktu przy Béziers do Nîmes, gdzie równie niewyraźna granica oddziela Langwedocję od Doliny Rodanu. Nic dziwnego, że styl produkowanego tu wina jest często rodem z Rodanu: obfite, o gęstej teksturze i często bogate w alkohol. Syrah to wyjątkowa odmiana winorośli, która dobrze komponuje się z granaszem i czasem mourvèdre.
  • Langwedocja Zachodnia obszar ten jest bardziej dramatyczny, górzysty i znacznie bardziej suchy niż wschód, ale jest też chłodniejszy, a surowość klimatu i topografii można spróbować w jego winach. Winogrono carignan jest często podstawowym elementem wielu win czerwonych.
  • Corbières, Fitou i Roussillon – ziemie południowe, suche i gorące regiony otoczone górami, które stanowią majestatyczne tło. Fitou to najstarsza nazwa i myląco składa się z dwóch części. Jednak najlepsze wina pochodzą właśnie z półwyspu, z południowego Corbières. Najlepszym producentem natomiast jest spółdzielnia Embrès & Castelmaure.

Podsumowanie 

Niezwykle ciekawy region, jakim jest Langwedocja-Roussillon, prezentuje sobą długą tradycję winiarską i mimo burzliwej i nieraz trudnej historii nie uległ on degradacji i prezentuje dalej wysoki poziom swoich win. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż wina z tamtego regionu przechodzą obecnie swoisty renesans i dzięki swojej jakości wznoszą się na kolejny poziom.

2
Colombard – szlachetny szczep do produkcji białego...
Carignan – szlachetny szczep o wyrazistym smaku