Home

Wina słodkie wzmacniane

Recepta na Riv'Tonic – wina słodkie wzmacniane inaczej

Lato mamy prawie w połowie – kryzys sanitarny niestety jednak wciąż trwa. Zróbmy sobie zatem podróż na własną rękę w krainę smaków win słodkich wzmacnianych. Jest to produkt bardzo popularny w krainie winiarskiej Roussillon na południu Francji.

Rivesaltes Ambré słów kilka

Wino słodkie wzmacniane Rivesaltes Ambré 2010 z winnicy Dom Brial to zestawienie dwudziestopięcioletnich szczepów Grenache biały 50% i Macabeu 50%. Wino to należy do grupy win naturalnych. Z winogron natychmiast po przywiezieniu do winnicy wydobywa się sok i stabilizuje na zimno. Proces fermentacji alkoholowej dokonywany jest w betonowych tankach. W przypadku tego wina stosuje się mutage, czyli proces sztucznego przerwania fermentacji przez dodanie alkoholu winnego, przez co wino staje się „nieme" zamiast ożywione.

Ilość cukru zostaje zachowana do pewnego stopnia. Dodanie alkoholu winnego w 5 lub 10% powoduje, że nie wszystkie cukry są przetworzone w alkohol. Stąd też wysoka zawartość alkoholu w tym winie, nawet do 15–16 % – i nazwa „słodkie" zaczyna być uzasadniona.

Wina te dojrzewają minimum przez cztery lata w beczkach, utleniając się. Zawartość alkoholu to 16%. W kieliszku wino to jest bursztynowe, w aromacie bywa orzechowe, migdałowe, kawowe z lekką cytrusową nutą.

Przepis na podróż w krainę słodkich win wzmacnianych

Potrzebny nam będzie kruszony lód i piękny plaster skrojonej pomarańczy oraz schłodzony Tonic i Rivesaltes Ambré 2010 w zestawieniu 50% na 50%. Po wymieszaniu alkoholu i toniku wysoką szklankę lub kieliszek dopełniamy kruszonym lodem i dekorujemy plastrem z pomarańczy. Efekt jest murowany!

Miłych wakacji!

2
Jakie są podstawy prawidłowego podawania wina?
Whisky dla aniołów